HONDA WB20XK2A PUMP
Product Information
- Click HERE for more information.
- Specifications:
- Engine GX120, 4.0 HP, OHV
- Displacement 118 cc
- Dimensions 17.90" x 14.4" x 16.5"
- Dry Weight 46.0 lbs
- Bore and Stroke 2.4" x 1.7"
- Compression Ratio 8.5:1
- Oil Alert Standard
- Pump Type Centrifugal, Self-Priming
- Volute Rigid Mounted Cast Iron
- Impeller Cast Iron
- Mechanical Seal Silicone Carbide/Silicone Carbide
- Priming Time 110 sec. at 16.4 ft.
- Drive System Direct
- Discharge Capacity 152 gals./min.
- Suction Port Diameter 2.0" NPT
- Discharge Port Diameter 2.0" NPT
- Total Head Lift 92 ft.
- Suction Head Lift 26 ft.
- Maximum Pressure 40 psi